Słowo-twory

wood-cube-473703_1920

Jadę do pracy. Przeskakuję ze stacji radiowej na stację, nie mam ulubionej. Szukam piosenki, która umili mi podróż, doda energii. Słucham informacji o korkach, wiadomości i prognozy pogody. Jakieś słabe lub słabsze konkursy, ciekawostki.

Pada pytanie do słuchacza „Czy istnieje w języku polskim słowo: guglać”. Pisane przez „u” właśnie. Słowo używane w kontekście wyszukiwania informacji w internecie.

– Nieeee, no niemożliwe.  Istnieje  Google, może googlować, ale guglać, no nie – myślę sobie. Potocznie tak mówimy, ale słownik języka polsiego nie może tego strawić i tolerować. To słowo jest po prostu brzydkie!

Chwila niepewności i okazuje się, że tak! Ciężko uwierzyć, że tak mówiąc, dalej mówimy w języku polskim! Dziwię się trochę, bo brzmi to dziwacznie. Jak można tak naciągać nasz język. Nie podoba mi się to. Mamy tyle fajnych słów, tyle zamienników, polski jest taki bogaty, bez sensu tak go zniekształcać, wrzucać  tyle anglicyzmów, których przecież nie każdy musi rozumieć.

– Jestem na nie! – myślę stanowczo w duchu – Nie będę tak mówić!

Wpadam do biura. Szybka wymiana zdań między kolegami, co słychać, a pogoda fajna, a dzieci z katarem, ekspres do kawy już buczy.

Proszę na szybko kolegę:

– Sforwarduj mi ten order, plis. Jak możesz asap!

Siadam, truchleję, paraliżuje mnie na moment wstyd, bo dociera do mnie, że to nie było po polsku! Rano się buntowałam, a teraz gadam jak połamana!

Czekam chwilę, na skrzynce mailowej widzę zamówienie. Kolega mnie niestety zrozumiał.

Znak naszych czasów – chyba z tym nie wygramy…

2 uwagi do wpisu “Słowo-twory

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s